Гормони і схуднення. Поради дієтолога Медичного центру “Біомед”

Як часто ми стикаємося із проблемами зайвої ваги й вже перепробували всі новомодні дієти, використали всі поради подруг та все, що прочитали чи побачили по телевізору, здавалось правильно харчуємося, а вага все не знижується, а то й буває навпаки, збільшується.

 Дієтолог нашого МЦ “Біомед” Лідія Грабовська розповіла, що ж впливає на нашу вагу окрім харчування.

Річ у тім, що наш організм це злагоджений механізм, який працює правильно, коли всі його елементи знаходяться в рівновазі. У боротьбі із зайвою вагою ми забуваємо про такі складні речовини, як гормони, які піддаються впливу довколишнього середовища, поганого сну, неправильного харчування. Коли наша гормональна система збалансована, то наші гормони є мудрими помічниками для нашого організму і «підказують», що йому робити, щоб підтримувати наш гомеостаз.

Гомеостаз – це відносна сталість внутрішнього середовища нашого організму, стан рівноваги в якому відбуваються всі біологічні процеси. Це саме той стан, коли у вас гарне, густе волосся, міцні нігті, стабільний настрій та вага, ви стійкі до стресу, маєте хороше травлення та добре спите.

Виділяють декілька основних гормонів, які безпосередньо впливають на ваш успіх у боротьбі із зайвими кілограмами та саме від їхнього балансу залежить результат. У гонитві за гарним тілом ми часто покладаємося на одне лише харчування і забуваємо, що здоровий сон та активний спосіб життя теж впливають на рівень гормонів. Для початку можна спробувати відкоригувати свій раціон та сон, включити легкі фізичні навантаження, які мають здатність відновлювати гормональний баланс, а вже потім братись за медикаментозне лікування.

✔️ 1. Високий рівень кортизолу. 
Відомий як стресовий гормон, виділяється наднирниками. Як тільки виникає стресова ситуація наш організм реагує підвищенням цього гормону. Підвищений рівень кортизолу провокує неконтрольовані напади голоду, ми починаємо їсти все підряд, завдаючи шкоди не лише фігурі, а й організму, бо вибираємо не корисні продукти. Внаслідок цього сповільнюється обмін речовин, організм, ніби економить «сили» для боротьби зі стресом, що в свою чергу призводить до набору ваги. Як з цим боротися? Повноцінний сон, включити в свій раціон рибу та, інколи, можна зранку себе потішити екстрачорним шоколадом не більше 25 гр. на день.

✔️ 2. Інсулін.
Цей гормон регулює кількість глюкози у крові та відіграє важливу роль у відкладенні підшкірного жиру. Основна проблема в тому, що постійно підвищений рівень інсуліну, призводить до його резистентності, іншими словами клітина стає не чутливою до його дії, рівень глюкози підвищується, швидкість утворення жирів прискорюється, а їх розщеплення сповільнюється. Саме так утворюються жирові відкладення. Ви можете помічати не контрольовану тягу до солодкого, важко перестати їсти висококалорійну їжу (шоколад, печиво, морозиво, булочки, картоплю фрі), високий артеріальний тиск. Для контролю цього гормону варто виключити всі швидкі вуглеводи (печиво, цукерки, шоколад, булки та ін.), включити в раціон свіжі овочі та фрукти, зайнятись спортом. В результаті чого інсулін буде вироблятись в межах норми, а жирові відкладення зменшуватись. ⛹️‍♂️

✔️ 3. Низький рівень тиреоїдних гормонів.
Щитоподібна залоза відповідає за обмін речовин, а саме за те, як швидко чи повільно в нашому організмі різні біохімічні процеси, включаючи спалювання калорій. Приблизно у 10 % жінок зустрічається знижена функція залози, що веде до сповільнення метаболізму. Дане порушення не супроводжується порушенням апетиту, людина зазвичай не переїдає і жир відкладається рівно, але через нестачу гормонів, організм «вибирає» більш важливі функції, які потрібно підтримувати та на правильне розщеплення жирів не вистачає ресурсів. Такі жінки пригнічені, мають проблеми із кишківником, їх часто можуть мучити закрепи, швидко набирають вагу та мають проблеми зі шкірою, волоссям та суглобами. Щоб щитоподібна залоза добре працювала їй необхідний йод, який міститься в морській капусті та рибі, морепродуктах. Крім йоду, для правильної роботи залози, важливими є селен, цинк та мідь, які в достатній кількості містяться в бразильських горіхах, з’їдайте до трьох горіхів в день і будьте здорові. Корисним буде включити в раціон кокосову олію, яка природним стимулятором залози.

✔️ 4. Естроген.
Однією з функцій цього гормону є розподіл жирових відкладень в жіночому організмі. Саме цей гормон відповідає за відкладення жиру на стегнах у молодих жінок, та на животі – у жінок, після настання менопаузи та чоловіків. Вважається, що нестача цього гормону призводить до набору зайвої ваги. Коли знижується рівень естрогену, організму починає «шукати» його у жирових відкладеннях, як тільки клітини починають його віддавати, починають запасатись нові зі «швидкістю світла». Щоб нормалізувати рівень гормонів їжте до 8 порцій овочів і фруктів в день, пийте кефір та натуральні йогурти без добавок, щоб налагодити роботу ШКТ та позбутись запорів. Важливо займатись фізкультурою та добре спати.

Таким чином, якщо ваші спроби схуднути залишаються безрезультатними варто зробити ряд лабораторних аналізів та проконсультуватись з лікарем, який допоможе вирішити дані проблеми. Більшість дефіцитних станів можна ефективно відкоригувати, змінивши спосіб життя та переглянувши свої харчові звички. І пам’ятайте, змінивши своє ставлення до їжі, ми можемо покращити своє здоров’я! Як сказав Сократ: «Треба їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти.»

Записавшись на консультацію до дієтолога в нашому Медичному центрі, ви дізнаєтесь як проводиться якісне і ефективне лікування зайвої ваги у Львові.