Грижа міжхребцевих дисків. Що слід знати про захворювання?

Грижа міжхребцевих дисків та що слід знати про захворювання? Розказує лікар Медичного центру “Біомед” Борисовський Володимир Ігорович.

Грижа міжхребцевого диска – це дегенеративне (старіння) захворювання хребта, яке зустрічаються у більшості дорослих жителів розвинених країн. Хребет являє собою складну рухливу опорну конструкцію. Основне навантаження в ньому здійснюється на міжхребцеві диски. Диск розміщений між вище- і нижележачими хребцями. Він складаються з драглистого ядра, яке виконує функцію пружини під час ходьби або стрибків, а також фіброзного кільця навколо нього.


З віком вміст води в дисках і їх еластичність істотно знижуються. Кровообіг в диску здійснюється за рахунок дрібних судин по зовнішній поверхні. У віці 20-30 років ці судинки перестають функціонувати і харчування (живлення) в диску здійснюється тільки за рахунок дифузії, тобто за рахунок іонного обміну.

Причини гриж міжхребцевого диска
Причини міжхребцевого диска остаточно не з’ясовані. Оскільки зміни хребта частіше виникають у жителів розвинених країн, вважається, що в їх основі лежать особливості харчування та способу життя. Так, серед найбідніших верств населення Південно-Східної Азії частота виражених дегенеративних змін хребта лише близько 30%, проте серед жителів виросли в достатку біль в спині відчували практично 100% дорослих.

Біомеханіка хребта впливає на всі його відділи. Існують в нормі шийний і поперековий лордоз (вигин допереду), а також грудний і крижовий (вигини дозаду). Шийний і поперековий лордоз є більш рухомими порівняно з грудним, що сприяє формуванню більшого тиску на передні відділи міжхребцевого диска, а також при прогресуванні змін у фіброзному кільці драглисте ядро починає змішатися в задньому напрямку. Випинання задніх відділів диска в хребетний канал призводить до зміщення та натягування зв’язки в цій зоні і виникнення болю і реактивних кісткових змін – остеофітів; На рентгені такі зміни добре проглядаються і називаються спондильоз (від слова з грецької spondylotá). Коли зміни виникають в міжхребцевих суглобах ставиться діагноз спондилоартроз.
По передній і задній по поверхні хребта проходять потужні поздовжні зв’язки, які роблять конструкцію хребта міцнішою. Задня поздовжня зв’язка зміцнює в більшій мірі середні відділи фіброзного кільця, перешкоджаючи зміщенню міжхребцевого диска в цьому напрямку. У той же час бічні поверхні дисків, особливо в поперековому відділі, де задня поздовжня зв’язка звужується, виявляються менш міцними, тому у більшості випадках в задньобокових напрямках виникає протрузія або грижа міжхребцевого диску.
Дегенеративний процес диска (старіння) проходить декілька стадій:

  • 1-а – зниження концентрації та зміна властивостей глюкозаміногліканів та колагену в ядрі диска. Це призводить до втрати утримання води в ядрі диска, а як наслідок до зниження пружинистих властивостей пульпозного ядра та збільшення навантаження на фіброзне кільце диска і появи в ньому тріщин.
  • 2-а – зниження висоти диска та секвестрація (розпад на частинки) пульпозного ядра та вичавлювання через тріщини в диску у спинно-мозковий канал.
  • 3-а – заміщення місць розриву диска сполучною тканиною (утворення рубця).

Симптоми та ппрояви на різних стадіях пошкодження міжхребцевого диску:
Протрузія диска – просідання диска без порушення цілісності. Проявляється частіше спазмом мязів спини.
Грижа диска – виявляють розрив фіброзного кільця з виходом дралистого ядра та здавленням корінців, спинного мозку або кінського хвоста. Проявляється болю від сідниці до стопи.
Секвестрація грижі диска або розпад на частинки – коли фрагменти ядра поширюються по спинномозковому каналі.
Для діагностики золотим стандартом є магніто-резонансна томографія.

Лікування має бути направлене на:

  1. Зняття больового синдрому (постільний режим до 4 днів, протизапальні засоби);
  2. зняття спазму мязів (спазмолітичні препарати, фізіопроцедури);
  3. мануальна терапія – спрямована на зняття спазму та відновлення правильної роботи мязів;
  4. кінезотерапія – комплекс послідовних вправ, який сприяє зміцненню м’язового корсету та стабілізації хретового стовпа.

Оперативне лікування здійснюється за строгими показами. Хірургічного лікування потребують не більше 5% пацієнтів з грижами дисків, що виявляються при розвитку симптомів здавлення корінців кінського хвоста. Це трапляється при гострому масивному випадінні гриж дисків, оніміння у ногах та зоні тазу (в промежині), можливе порушення сечовипускання. При цьому біль може припинитися. Саме така симптоматика є підставою для термінового МРТ-дослідження. Якщо діагноз грижі диску підтверджено, необхідна термінова операція.

Крім МРТ, в нашому центрі кваліфіковані лікарі проводять процедури: