УЗД головного мозку дитини (нейросонографія). Деталі та часті запитання

УЗД головного мозку дитини (нейросонографія) – сучасний, надійний і безпечний спосіб отримати дані про будову і функціонування мозку та інших структур, розташованих в черепі. Він широко застосовується в педіатрії для скринінгу мозку немовлят. Під час нейросонографії лікар має можливість оцінити стан головного мозку і розміри його окремих частин, виявити цілий ряд вроджених дефектів розвитку.

Ультразвукові хвилі здатні проникати тільки через м’які тканини, тому УЗД голови має «термін дії»: воно проводиться лише дітям віком до 1 року, у яких не закрилося тім’ячко. Щоб убезпечити дитину від серйозних неприємностей як сьогодні так і в майбутньому, зробіть УЗД мозку дитини якомога швидше. Пам’ятайте: після року, після того, як закриється тім’ячко, зробити нейросонографію буде вже неможливо!

Планове УЗД головного мозку призначається кожній дитині в 1-1,5 місяця в рамках комплексного обстеження. Наші досвідчені діагности проведуть УЗД на високому професійному рівні, в спокійній, затишній атмосфері, що дозволить отримати повну картину стану мозку малюка.

Показання до УЗД мозку дитини

Хоча б один сеанс нейросонографии рекомендується абсолютно всім немовлятам і дітям молодше 12 місяців – для виключення вроджених аномалій розвитку головного мозку. А для деяких немовлят УЗД голови взагалі життєво необхідно.

До таких належать:

 • недоношені діти;
 • діти, що народилися з низькою масою тіла (внутрішньоутробна гіпотрофія);
 • діти з незвичайною формою голови або будовою лицьового скелета;
 • діти з підозрою на внутрішньоутробне інфікування;
 • діти, які перенесли гіпоксію (кисневе голодування) під час внутрішньоутробного розвитку або пологів;
 • діти з родовою травмою, після важких пологів;
 • діти з симптомами неврологічних захворювань (судоми, затримка психомоторного розвитку, слабкість в руках або ногах і так далі);
 • діти з вадами розвитку інших органів і систем.

При необхідності УЗД головного мозку може призначатися дитині кілька разів, проміжком в 1-2 місяці. Це необхідно для лікаря, щоб відстежити динаміку змін.

Наскільки безпечна нейросонографія?

УЗД у Львові не має ні протипоказань, ні побічних ефектів і є безпечним, надійним і високоточним методом отримання даних про будову, роботу і розвиток мозку дитини. Принцип дії нейросонографії заснований на механічному коливанні звукових хвиль дуже високої частоти. Людське вухо такі високі звуки не чує, зате їх чують і видають – без жодного шкоди свого здоров’я – кажани, дельфіни та інші мешканці живої природи. Невипадково дельфін був обраний символом УЗ-напрямку в медицині.

Як проводиться УЗД мозку дитини?

У більшості випадків УЗД головного мозку виконується через тім’ячко. Також нейросонографія у дітей може проводитися через бічні тім’ячка на скронях і великий потиличний отвір, розташований біля основи шиї.

Апарат для УЗД складається з трьох частин: датчика, апарату і монітора. Лікар м’яко і обережно водить датчиком по дитячій голівці, змащеній спеціальним гелем. Отримані ультразвукові імпульси надходять до апарату, перетворюються там в електричні імпульси і виводяться на монітор у вигляді рухомого зображення.

УЗД мозку – комфортна процедура, вона не вимагає підготовки і може проводитися дитині навіть під час сну.

Вчасно виявити порушення в організмі також допомагає процедура ЕКГ у Львові.

Що показує нейросонографія у дітей?

 • Розміри, контури і площу шлуночків мозку. Зміна контурів шлуночків мозку може вказувати на внутрішньошлуночкові крововиливи або субепендімальні кісти, а їх розширення – на рахіт, гідроцефалію та інші небезпечні захворювання. І рахіт, і гідроцефалія призводять до затримки фізичного / розумового розвитку дитини, тому важливо приступити до їх лікування вже на ранніх етапах.
 • Дослідження великих судин головного мозку і їх сплетінь дозволяє виявити наявність великих аневризм – ділянок з розширеними стінками. Аневризми порушують правильний кровообіг у мозку, що загрожує внутрішніми крововиливами.
 • Крововиливи в шлуночки головного мозку типові для недоношених немовлят в перший тиждень життя, але в більш пізньому віці є тривожним симптомом і вимагають пильного спостереження.
 • Арахноїдальні кісти (порожнини з рідиною) здавлюють ділянки головного мозку і часто призводять до симптоматичної епілепсії. Самостійно ці кісти не розсмоктуються, навпаки, вони можуть рости. Постійне спостереження дитини у невролога і регулярні УЗД мозку дитини в цьому випадку просто необхідні.
 • Ішемія головного мозку – дефіцит кисню, що призводить до загибелі нервових клітин мозку. Часто спостерігається у недоношених дітей, що народилися з погано сформованими легенями.
 • Гіпоксія окремих ділянок мозку призводить до їх загибелі і, в подальшому, до «розм’якшення» мозку – лейкомаляції, захворювання вкрай важке.
 • Менінгіт – інфекційне захворювання оболонок головного мозку, що супроводжується їх потовщенням і деформацією тканини мозку. Своєчасно виявити це страшне захворювання допоможе УЗД голови.
 • Пухлини мозку у новонароджених зустрічаються рідко, але все таки зустрічаються. Залежно від їх характеру, розміру та місця розташування лікар призначить потрібне лікування.

Записатися на нейросонографію в Медичний центр «Біомед» можна за телефоном:
0 800 30 24 45

Ми знаходимося за адресою: м. Львів, вул. Драгана, 4б

Графік роботи клініки: Пн-Пт 9.00-21.00, Сб 9.00-18.00